Obecní úřad SMILOVICE
Smilovice 13
739 55 Smilovice u Třince
tel: 558 694 522, 724 181 050
email: ou-smilovice(at)smilovice.cz


informace pro turisty
zpět

Vzkříšení horské chaty Prašivá v Beskydech


02.06.2015 12:55 více níže ...

odkaz na článek v iDNES.cz:

http://ostrava.idnes.cz/opravovana-chata-prasiva-se-otevre-v-kvetnu-fzn-/ostrava-zpravy.aspx?c=A150425_073930_ostrava-zpravy_jog

 

Již čtvrtý měsíc probíhají rozsáhlé rekonstrukční práce na beskydské horské chatě Prašivá, které mají za cíl tuto jedinečnou historickou dřevěnou chatu vzkřísit a zase uvést do provozu tak, aby dále mohla důstojně sloužit veřejnosti, hlavně turistům.

Zajímavostí je, že téměř veškeré práce jsou z řad dobrovolníku, nadšenců, oddílu KČT Beskydy a přátel chaty Prašivá.  Brigády se zde konají každý víkend a ruku k dílu může přiložit kdokoli – muži i ženy, mladí i staří, kutilové i absolutní zelenáči. Vhodná práce se najde pro každého a jakákoli pomocná ruka je vítána.  Takže se řeže, brousí, natírá, uklízí, omítá, obkládá atd.

Až to vše bude hotovo, mohou se návštěvníci těšit na renovovanou historickou Bezručovu místnost,  velké rekonstrukce se dočkala již i kuchyně a sklad, právě se pracuje na novém obložení  chodby palubkami a největší viditelnou změnou bude bezesporu nový výčep a bar. Další drobnější úpravy probíhají také na pokojích, chata dostala už i nový kotel, natírají se všechny vnitřní dveře a futra, na zahradě vzniklo nové ohniště a v procesu již je také nový nátěr střechy a horního patra věžičky.

Důležité je zmínit, že majitelé chaty, tedy Klub českých turistů oblast Moravskoslezská, vyměnili také nájemce a s ním i celý personál. Právě nový team chatařů je tím iniciátor a mozkem celé rekonstrukce a všech proměn.  Návštěvníci se tedy mohou těšit na zcela nový způsob vedení chaty, na změnu jídelníčku a hlavně na spoustu akcí a atrakcí, které noví chataři Martin a Michal připravují.

Opomenout nesmíme, že noví chataři chystají znovuzpřístupnění rozhledny, která pro nevoli předchozího vedení chaty byla téměř 15 let veřejnosti uzavřena.

Kdo má zájem se o chatě, o probíhajících pracích a změnách dozvědět více nebo jen zkouknout fotky z rekonstrukce, vše je k nalezení na:

https://www.facebook.com/chatanaprasive

Chata Prašivá má také zbrusu nové webové stránky: www.ChataPrasiva.cz

Oddíl KČT Beskydy a Klub přátel chaty Prašivá organizují také veřejnou sbírku a předem žádají veřejnost o podporu a spoluúčast na záchraně této první české horské chaty v Moravskoslezských Beskydech, která byla postavena již v roce 1921. Podpořte, prosím, chatu Prašivá, ona Vaši pomoc potřebuje. Více na: www.ChataPrasiva.cz  Děkujeme!

Odhadované znovuotevření chaty je na přelomu května-června 2015, do té doby na Prašivé funguje pouze stánek s občerstvením, jehož veškerý zisk bude použit právě na rekonstrukci chaty. A tak jste všichni srdečně na Prašivou zváni.

Za KČT Beskydy

Martin Stiller

Správce chaty

Tel: 604618400

Email: chatari@chataprasiva.cz

 
Oficiální stránky obce Smilovice © 2020 | prohlášení o přístupnosti | poslední aktualizace: 11.08.2020 13:38