Obecní úřad SMILOVICE
Smilovice 13
739 55 Smilovice u Třince
tel: 558 694 522, 724 181 050
email: ou-smilovice(at)smilovice.cz


informace pro turisty

Bezpečnost na silnicích

13.08.2019 11:56

- informace POLICIE ČR
 
pdf.png
 

Informace k odběru vody a napouštění bazénů

08.08.2019 11:22

.
V letním období, kdy zpravidla dochází k poklesu přítoku vody do obecního vodojemu a zvyšuje se naše spotřeba, je voda dodávaná do vodovodu pro veřejnou potřebu prostřednictvím SmVaK. Částečně s rostoucím odběrem vody souvisí i napouštění bazénů, což způsobuje některé problémy. Kapacita jedné komory obecního vodojemu je cca 80 m3 a bazén o průměru 3,5 m a hloubky 1 m má objem 9,6 m3. Když se začne napouštět takových bazénů několik současně a ještě k tomu v době vrcholícího odběru z vodovodu, může dojít k velkým problémům s dodávkou vody do nemovitostí. Takový problém zaznamenali někteří občané včera na řadu 4-3 v SZ části obce.

Při plném otevření ventilu na vodovodní přípojce dojde k zrychlení pohybu vody v potrubí vodovodu i v potrubí Vaší přípojky.
V potrubí jsou usazeniny (drobný nezávadný zákal atd.) a při zrychlení proudění může dojít k rozvíření a zakalení vody nejen v právě napuštěném bazénu, ale i v potrubí vodovodu, což bude nepříjemné nejen pro Vás, ale i pro Vaše sousedy.

Jak napustit bazén a nezpůsobit problémy?
1. Bazén lze napustit nejen z Vaší vodovodní přípojky, ale i navézt cisternou, je to zcela nejlepší řešení. Kontakt na SmVaK: zákaznická linka: 800 292 400. V pracovní dny 7:30 - 20:00.
2. Zvolte ten správný čas pro napouštění. Tímto opatřením je menší pravděpodobnost, že stejný nápad uskuteční více majitelů bazénů. Denní doba je nejvhodnější mimo odběrovou špičku, tedy mezi 21:00 – 05:00 hodinou a mimo svátky, soboty a neděle.
3. Zvolte ten správný postup napouštění. Pokud jste si objednali cisternu, je vše jasné. Pokud napouštíte z vodovodu pro veřejnou potřebu, otevřete kohoutek pouze částečně, nedojde tak k zakalení, poklesu tlaku ve vodovodní síti atd. Pokud možno, napouštějte bazén postupně více dní vždy přes noc.

Pozn: SmVaK - Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.
Zdroj: http://www.vodarenska.cz/cs/uzitecne-informace/napousteni-bazenu

 
 

HZS - Bezpečné prožití léta

28.06.2019 13:22


Prázdniny jsou za dveřmi, děti už se nemohou dočkat a dospělí se těší na dovolenou. I toto odpočinkové období však není zcela bez rizik. I v létě bychom měli dbát na základní pravidla požární bezpečnosti, aby nám nějaká mimořádná událost nenarušila chvíle pohody.
Nezapomeňte, že v období dovolených ponecháváme na delší čas svou domácnost bez dozoru. Před odjezdem na dovolenou proto všechny spotřebiče, které nemusí být nezbytně v chodu, vypněte a odpojte z elektrické sítě. Ideální je vypnutí celého elektrického okruhu na centrálním jističi, spolu se zastavením plynu a vody na centrálních uzávěrech.
Během letního období zůstávají také děti bez dozoru doma častěji, než bývá zvykem. V této době se děti mohou nudit a zpestřují si chvíle volna různými experimenty. Snaží se například překvapit rodiče samostatně uvařeným obědem, což nezřídka končí vzplanutím oleje na pánvi, vznícením chňapky nebo utěrky. Častou příčinou požárů v tomto období je již tradičně hra dětí se zápalkami a cigaretami v blízkosti hořlavin, nejčastěji ve sklepích, senících nebo v lese. Děti se v tomto období také rády „baví“ telefonováním na tísňová čísla a neuvědomují si, že mohou blokovat volání jiných, kteří skutečně potřebují pomoc.
Při výletech do lesa nezapomínejte, že je v lese zakázáno rozdělávat ohně. Pokud přece jen chcete rozdělat oheň ve volné přírodě, pak pouze za přítomnosti dospělých na bezpečném ohništi vzdáleném nejméně 50 m od okraje lesa a v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. Samozřejmostí by měla být dostatečná zásoba vody na případné uhašení ohně rozšířeného mimo ohniště a zalití ohniště po opékání. Nazapomínejte, že také při grilování je třeba dbát bezpečnostních opatření a v případě silného větru raději negrilovat vůbec. Poměrně rozšířeným nešvarem je grilování na balkónech bytových domů. Odlétající jiskry mohou zapálit přímo vybavení bytu nebo hořlavý materiál umístěný na balkónech sousedů a to i ve značné vzdálenosti a třeba až za několik hodin.
Přesto, že nevěříme, že by se ještě našel někdo, kdo by v současné době vypaloval trávu nebo pálil jiný odpad, upozorňujeme na přísný zákaz těchto činností.
Velké obezřetnosti by měli také dbát lidé, kteří musí manipulovat s hořlavými kapalinami. Vlivem teplého počasí dochází k intenzivnějšímu odpařování a rychlejšímu vzniku výbušné koncentrace.
V horkých letních dnech se teplota v motorovém vozidle může rychle vyšplhat k vysokým hodnotám. Nevyplatí se spoléhat na to, že je vozidlo zaparkováno ve stínu pod stromy, postupem času se slunce otočí a sluneční paprsky mohou dopadat přímo na vozidlo. Ponechání zvířete nebo dokonce dítěte v takové sauně je vyloženě hazard s jejich zdravím. Častým zlozvykem kuřáků je také ponechání plynových zapalovačů volně za čelním sklem vozidla. Na přímém slunci pak dochází k přehřátí plynové náplně a k výbuchu zapalovače, který je v uzavřeném prostoru vozidla často doprovázen požárem.
Bezpečné a bezstarostné prožití léta přeje Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje!
por. Ing. Dalibor Kubátka
Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje

 
 

Příměstský 3D tábor

27.06.2019 11:56
 
pdf.png
 

ODBĚR ELEKTRA - UKONČENO

31.05.2019 08:13

dne: 5.6.2019 - STŘEDA - UKONČENO
od 8:00 -17:00 hod.
ve dvoře u obecního úřadu Smilovice

 elektrospotřebičů a elektronářadí
 (mikrovlnky, pily, sekačky, pračky, televize, monitory, počítače, fény, rychlovarné konvice, tiskárny)
 baterie, autobaterie,
 zářivky, výbojky,
• tonery CD a DVD,
• elektroodpad, elektrošrot, kancelářskou a výpočetní techniku, domácí spotřebiče,
• tištěné spoje, PC nebo i jiné elektro komponenty, součásti z telekomunikací atd.

 
 

Akce voda ze studny 2019

17.04.2019 11:50


Využijte akční nabídku rozboru vody ze studny na vybrané chemické a mikrobiologické ukazatele.
 
pdf.png
 

Upozornění POLICIE - „Volající vnuci…“

02.04.2019 10:35

Obec Ropice Vás srdečně zve dne 29.04.2019 v 10:00 hodin do sálu restaurace „U Parduby“ na přednášky:
- „Volající vnuci…“
- Cesta ke zdraví
 
doc.png pdf.png
 

Kotlíkové dotace - schůzka dne 10.4.2019

02.04.2019 10:04

.
Kotlíkové dotace v Moravskoslezském kraji – 3. výzva
Zákaz starých kotlů se blíží. Využijte dotaci až 150.000 Kč a pořiďte si nový úsporný kotel.

Obec Smilovice přispívá žadatelům finanční částkou ve výši 5 000 Kč.
Dále zjišťujeme zájem o poskytnutí půjčky - piště na: ou-smilovice@smilovice.cz (uveďte kontaktní údaje včetně telefonu).

Informační schůzka 10.4.2019 v 17 00 hodin - kavárna (SALÓNEK OÚ SMILOVICE - vchod z hlavní cesty).
 
pdf.png pdf.png
 

Upozornění občanům na možný výskyt MEDVĚDA

28.03.2019 11:37

Upozornění občanům na možný výskyt MEDVĚDA
Upozorňujeme občany, že dne 28. 3. 2019 byl na území obce Řeka
zaznamenán pohyb medvěda.
Žádáme občany, aby dbali zvýšené osobní bezpečnosti.

 
 

Harmonogram svozu ODPADU v obci Smilovice - rok 2019

27.02.2019 09:47

.
+ odběr ELEKTRO - ZAŘÍZENÍ

 
pdf.png